Geoblog.pl    fibaki    Podróże    Szkocja 2017    Caisteal Maol - Talisker Distillery - Dunvegan Castle - Elgol
2017

Caisteal Maol - Talisker Distillery - Dunvegan Castle - Elgol

Wielka Brytania
Wielka Brytania, Kirkton

Wczoraj padliśmy ok. 21.00. Wszyscy, jak jeden mąż. Za to dziś ok. 8 obudziliśmy się wszyscy jak młodzi bogowie :)
Wypoczęci, wyspani i posileni zdrowym śniadaniem ruszyliśmy w kolejną podróż po wyspie Skye.

Zaczęliśmy od zamku Kyleakin, a w zasadzie jego ruin. Ale żeby do niego dojść, trzeba było pokonać las paproci, w których było mnóstwo komarów, nabrzeże, na którym na szczęście był odpływ (bo inaczej suchą stopą nie doszłoby się do zamku) i morze alg, które odsłoniło cofające się morze. Do tego sceneria jak z horroru - dwa wraki statków osadzone na mieliźnie, siąpiący deszcz i hangar, z którego mógłby lada moment wybiec Freddie Kruger… Brr! zrobiliśmy pospiesznie zdjęcia i ulotniliśmy się z tego miejsca błyskawicznie.

Następnie skierowaliśmy nasz wzrok na Broadford. Tam bowiem jest (a przynajmniej miało być) serpentarium, w którym rozmnaża się gady (krokodyle i węże). Kiedy jednak odnaleźliśmy to miejsce, z pomocą przyszła starsza Niemka od 30 lat mieszkająca na wyspach, która poinformowała nas nie tylko, że serpentarium okazało się być wielkim niewypałem i zostało zamknięte 2 lata temu, ale że na Isle of Skye jest zbyt wielu turystów, przez co miejscowym zaczyna brakować mleka w sklepach. Kurtuazyjnie podwieźliśmy panią na pocztę i grzecznie pożegnaliśmy bez komentarza …

Po tej porażce, która oczywiście najbardziej zabolała Rafałka i mnie, ruszyliśmy do destylarni Talisker, drugiej największej destylarni w Szkocji. Tam ponownie zamówiliśmy sobie godzinną wycieczkę, mimo że jedną mieliśmy już w Fort William. I w sumie dobrze się stało, albowiem o ile wycieczka w Ben Nevis miała klimacik (lekko zawiany szkocki przewodnik), o tyle dzięki tej poznaliśmy proces wytwarzania whisky w praktyce. Wiemy już wszystko o słodowaniu, zacieraniu, fermentacji, destylacji, leżakowaniu … i degustacji :) Ta wzmogła w nas apetyt, dlatego zaraz po wycieczce osiedliśmy na dłuższą chwilę w Old Inn i oddaliśmy się przyjemnościom szkockiego żywienia.

Kolejnym punktem programu był zamek Dunvegan, ktory jest najstarszym zamkiem Szkocji, zamieszkiwanym nieprzerwanie od 800 lat. Jest też siedzibą klanu McLeadów, których ziemie rozciągają się w zasadzie na cały Półwysep Durinish. Do tego, ta w sumie mało wystawna rezydencja (co jest plusem), rozciaga się malowniczo nad fiordem Loch Dunvegan, a ogrody, którymi otoczony jest zamek, są przepiękne … Kontemplacja w ciszy tego skrawka zieleni może spacerującym wyjść tylko na dobre :)

Było już ok. 17, kiedy opuściliśmy półwysep i zaczęliśmy wracać, choć jeszcze nie dom była naszym celem podróży. Jechaliśmy ku Elgol …
Zanim jednak tam dojechaliśmy tą niezwykle pokrętną i wąską trasą wiodącą przez góry i doliny, musieliśmy minąć Masyw Cuillins, który ukazywał nam się albo w swej czarnej postaci z 993 metrowym Sgurr Alisduir, albo w czerwonej, w zależności gdzie byliśmy. Planowaliśmy tam zostać do zachodu słońca, bo ponoć jest obłędny, niemniej jednak krętość drogi, która czekała nas z powrotem, wybiła nam ten pomysł z głowy. Zdecydowanie chcieliśmy pokonac ten zaledwie 15 milowy odcinek korzystając ze światła dziennego. Niemniej jednak zatoka Cuillin, której wody wpadają do Morza Hebrydzkiego, a którą oglądaliśmy z lokalnych klifów, zapisała się już na trwałe w naszej pamięci.

Około 20 zameldowaliśmy się w domu, wcześniej robiąc krótką przerwę na sklep, gdzie kupując wino, sprzedawczyni poprosiła mnie o … ID :) She made my day!

K.N. - 2017-07-20 12:46
Te glowy koni nazywaja sie Kelpies i znajduja sie na peryferiach miasta Falkirk. Mozemy sie tam zatrzymac w drodze do Edynburga, poniewaz znajduja sie tuz przy drodze do Edynburga. Skoro juz mamy sie tam zatrzymac, to warto byloby rowniez odwiedzic slynne Falkirk Wheel, ewenement sztuki inzynieryjnej na skale swiatowa. Specjalne kolo zabiera statek z dolnego kanalu i przenosi w powietrzu na gorny kanal kilkanascie metrow wyzej. Rafalowi na pewno bedzie sie to podobac, a Wam pewnie tez. Pozdrawiam i sle moc buziakow.

P.S. O ktorej godzinie mniej wiecej moge sie Was jutro spodziewac? Pytam sie, bo bede chcial jeszcze zrobic w Tesco zakupy i nie chcialbym, abyscie zastali zamkniete drzwi. Jestem juz na urlopie, wiec oprocz tego wyjscia do Tesco bede w domu caly czas.
A jak sie spotkamy? Czy przyjedziecie bezposrednio do domu, czy mam wyjsc/wyjechac Wam na spotkanie w jakies charakterystyczne miejsce?

K.N. - 2017-07-20 12:55
Jeszcze jedna ciekawostka. W odleglosci mniej niz 20 mil od Alloa, w wiosce Dunmore, znajduje sie dom, ktory ma dach w ksztalcie ananasa. Podobno jedyny w swoim rodzaju w Europie. Czy chcecie zatrzymac sie tam na jakies pol godziny?
Poza tym, moge Wam jeszcze sporzadzic liste tak pieknych i ciekawych miejsc w centralnej Szkocji, ze bedziecie musieli przedluzyc swoj pobyt o minimum dwa tygodnie.

fibaki
fibaki - 2017-07-20 21:34
Tato, z wyspy Skye będziemy chcieli wyjechać w okolicy 14. Piter sprawdził nam jeszcze odpływy w Staffin, wiec podejmiemy raz jeszcze probe znalezienia odcisków stóp dinozaurów ;-)
Także w Aloa powinniśmy się zameldować w między 18 a 19.
Podjedziemy bezpośrednio do Ciebie ;-)
PS.
Czy Ty nie uprawisz krypto reklamy wspominając dwukrotnie o Tesco? ;-)
Buziaki i do jutra

K.N. - 2017-07-20 22:09
Ten pierwszy zamek nie nazywa sie Kyleakin Castle, tylko Caisteal Maol w Kyleakin. Do zobaczenia jutro wieczorem.

fibaki
Fibaki